Döviz
Anasayfa Döviz Kurları TCMB Kurları Altın Fiyatları Sitene Ekle Web Servisleri
Çapraz Kur Nedir?
çapraz kur

Çapraz kur nedir, çapraz kur ne demektir? Çapraz kur minimum 2 ülke para biriminin karşılaştırılarak bir birim oluşturmasına verilen isimdir. Buna örnek verecek olursak yurtdışı her hangi bir para birimi ile bizim para birimimizin karşılıklı değerlendirilmesine denir. Kısaca birinin öbürüne ne kadar eş değer olduğunu gösteren bir rakamlama modelidir.

Çapraz kurlar yani iki ülke para birimlerinin nasıl belirlenmesi sorusunun cevabına gelirsek ülkesel konjonktür yani kendi para biriminizin diğerlerine karşı ne kadar değerli olup olmadığı gerçeğidir. Buna ise en güzel örnek şu şekilde verilebilir euro/dolar paritesi çıktı yada düştü, eğer euro dolar paritesi düşerse bu doların yani amerikanın işlerinin iyi gittiğine bir gösterge, eğer euro/dolar paritesi çıkar ise de bu avrupanın işlerinin iyiye gittiği yönünde bir işarettir.

Çapraz kuru etkileyen diğer faktörleri sorar gibi olduğunuzu şimdiden sezdim ve cevabına gelelim, bir ülkenin enflasyon, işleri ve özellikle merkez bankasının faiz oranları gibi etkenler olumlu yönde tıkırında ise bu ülkenin iyiye gittiğine işaret ve para biriminin güçlenmesini oluşturacak ve çapraz kur seviyesini belirleyecektir.
   ,    ,   kredi iptal ,    ,   kredi notu sorgulama ,    ,   kredi cayma hakkı ,   bitcoin fiyat ,   kredi iptal etmek ,   kredi çekmek için gerekli evraklar ,   ihtiyaç kredisi ziraat bankası ,   Ceyrek Altin Ne Kadar ,   bireysel kredi ,    ,   çapraz kurlar ,   cari denge ,   garanti kredi iptali ,   şahıs firması kurmak ,   likidite anlamı ,   
www.kulcealtin.com 2010 - 2017 ©