Döviz
Anasayfa Döviz Kurları TCMB Kurları Altın Fiyatları Sitene Ekle Web Servisleri
Kredi Notu Nedir?

Bir çok tüketici kredi alabilmek için bazı banka ve aracı kurumlara kredi başvurusunda bulunur ve bu durum bazen olumsuz yanıtlar ile karşılaşabilir. Bu durum ise kredi notu sebebi ile bankalardan kredi alamazlar, peki kredi notu nedir? derseniz buyrun beraber değerlendirelim.

Öncelikle kredi notunun toplandığı verilerin olduğu bir kurum vardır, kredi kayıt bürosu AŞ. ister ihtiyaç kredisi ister konut kredisi edinmek isteyin banka ve aracı kurumlar tarafından bu birimden kontrolunuz sağlanmadan kredi verilmez. Kredi notu hesaplaması ise kredi kartı, banka hareketleri yada daha önce çektiğiniz bir krediniz var ise bunu düzenli ödeyip ödemediğiniz doğrultusunda bir değerlendirme hesaplanıp sonucunda puanınız çıkmaktadır. Bu durum ise ülkemizde bankaların birleşerek kurduğu bir mecra olarak düşünün ve kredi sistemleri buraya bağlanması doğrultusunda kredi başvurusu yapanın musaitlik durumunun inclelendiği bir birim olarak ta düşünülebilir.

Peki kredi notunuz kaç olmalıdır?

1 ile 1900 arası bir puan hesaplama cetveli olan kredi notunuzda daha önceki ödemelerin hesaplanıp, bir ödeme performansı çıkarılıyor. Bu doğrultuda ise;

En RiskliOrta RiskliAz RiskliİyiÇok İyi
1-699700-10991100-14991500-16991700-1900

şeklinde bir tablo ortaya çıkıyor ve bu tabloya göre kredi notunuz hesaplanıp size olumlu yada olumsuz bir sonuç veriliyor.

Kredi notumu nereden öğrenebilirim?

Kredi kayıt bürosu KKB den kredi notunuzu 8TL karşılığında öğrenebilirsiniz.
işbankası kredi iptali   ihtiyaç kredisi garanti ,   şahıs firması kurmak ,    ,   garanti kredi iptali ,    ,   kredi iptal ,    ,    ,   forex piyasaları ,    ,   cari denge açığı ,    ,   ihtiyaç kredisi başvuru ,   çapraz kurlar ,   kredi başvurusu için gerekli evraklar ,   likidite anlamı ,    ,    ,    ,   
www.kulcealtin.com 2010 - 2017 ©